درباره اين بحث

تهيه كنندگان ويژه نامه :
خلاصه : مسئله «مهدي موعود» از جمله مسائلي است كه ارتباط ريشه اي با اصول اعتقادي اسلامي دارد. انديشمندان و پژوهشگران طراز اول مسلمان، از فرق و مذاهب گوناگون، در گذشته هاي دور، با استناد به روايات و احاديث منقول از پيامبر(صلي الله ...

درباره اين بحث

مسئله «مهدى موعود» از جمله مسائلى است كه ارتباط ريشه اى با اصول اعتقادى اسلامى دارد. انديشمندان و پژوهشگران طراز اول مسلمان، از فرق و مذاهب گوناگون، در گذشته هاى دور، با استناد به روايات و احاديث منقول از پيامبر(صلى الله عليه وآله)، به بحث و بررسى چگونگى اين مسئله پرداخته و آن را مورد توجه ويژه قرار داده اند.

ولى هوس هاى حاكميت هاى زر و زور و تزوير، و نويسندگان نادان يامنحرف كه همواره در خدمت اين حاكميت ها بوده اند، و به دنبال آنان، مستشرقان، اين چشم و گوش بيدار استعمارگران ـ كه هدفى جز تجزيه بلاد اسلامى و تفرقه اندازى ميان فرزندان امت اسلام براى به بردگى كشاندن آنها نداشته اند ـ با تحريف حقايق و افسانه بافى هاى خود، اين موضوع اعتقادى اسلامى را به مسئله اى خاص ـ ويژه شيعه! ـ بدل كرده اند... آنان با نشر مقالات بى اساس، كه نام تحقيقات و پژوهش هاى علمى (!!) هم بدان داده اند، همواره كوشيده اند كه اين مسئله را، امرى فقط مورد قبول مسلمانان شيعه، قلمداد كنند.

اگر امروز محققان مسلمان به آثار و نوشته هاى پيشينيان اهل سنت پيرامون اين مسئله رجوع كنند، به خوبى در مى يابند كه اين مسئله پيش از آنكه مربوط به «مذهب شيعه» باشد، يك مسئله عامّ اسلامى است.

براى اثبات اين حقيقت و به مناسبت نيمه شعبان، ترجمه سخنرانى جناب «شيخ عبدالمحسن عباد» از شخصيت هاى علمى حجاز و استاد دانشگاه اسلامى مدينه منوّره را كه تحت عنوان: «عقيدة اهل السنة و الاثر فى المهدى المنتظر» در مجله رسمى دانشگاه اسلامى مدينه چاپ شده است، مى آوريم.

اين سخنرانى در شماره سوم سال اول مجله الجامعة الاسلاميه مورخ ذوالقعده 1388 هجرى، فوريه 1969 ميلادى، صفحه 126 تا 164 درج شده است كه ما با تلخيص بسيار اندك به ترجمه آن مى پردازيم تا اهل خرد دريابند كه اين مسئله، در منابع و مدارك برادران اهل سنت، و از طرق راويان احاديث آنان، به طور كامل و آشكار آمده است. و بى شك اين بحث تحقيقى مى تواند مورد استفاده همه پژوهشگران منصف قرار گيرد.

                                                                              * * *
اشاره به اين نكته بى مناسبت نخواهد بود كه در سفر حج، به سال 1388 هجرى همراه شهيد آيت الله مطهرى و زنده ياد دكتر على شريعتى و در ديدار از دانشگاه اسلامى مدينه، نسخه اى از شماره سوم مجله الجامعة الاسلامية توسط استاد «شيخ ناصر العبودى» به اينجانب اهداء شد و از همان تاريخ، «نذر» داشتم كه ترجمه فارسى آن را منتشر سازم، امامتأسفانه «اداى اين نذر» يك ربع قرن تمام طول كشيد!... و خداى را سپاسگزارم كه سرانجام توانستم در نيمه شعبان امسال به نشر آن اقدام كنم.
والله ولى التوفيق
قم: حوزه علميه ـ جمعه 6 شعبان (1413هــ)
سيدهادى خسروشاهى