دربار? اين مجموعه

تهيه كنندگان ويژه نامه :
خلاصه : «زندگي و مبارزه شهيد نواب صفوي» مجموعه مقالاتي است كه در طول نيم قرن گذشته، به مناسبت سالگرد شهادت نواب صفوي و يارانِ او، عمدتاً در روزنامه «اطلاعات» و سپس در هفته نامه «بعثت» ـ نشريه فرهنگي، سياسي ـ اجتماعيِ «مركز ...

دربارۀ اين مجموعه
 
«زندگى و مبارزه شهيد نواب صفوى» مجموعه مقالاتى است كه در طول نيم قرن گذشته، به مناسبت سالگرد شهادت نواب صفوى و يارانِ او، عمدتاً در روزنامه «اطلاعات» و سپس در هفته‌نامه «بعثت» ـ نشريه فرهنگى، سياسى ـ اجتماعىِ «مركز بررسيهاى اسلامى قم» درج و منتشر شده است.

از مدت‌ها پيش، از والد ماجد حجة الاسلام والمسلمين جناب استاد سيد هادى خسروشاهى درخواست مى‌كرديم كه مجموعه مقالاتشان -‌در زمينه‌هاى‌مختلف‌- كه در طول ساليانى دراز، در جرائد و مجلات داخل و خارج چاپ و منتشر شده است، جمع‌آورى و به تناسب موضوعات بخش‌هاى همگون، در مجلدات ويژه‌اى، چاپ و در اختيار علاقمندان قرار گيرد.

... اما متأسفانه ايشان ضمن عدم پذيرش اين درخواست، اشتغالات يوميه و گردآورى و ويرايش مجموعه آثار سيد جمال‌الدين اسدآبادى ـ كه سرانجام در 9 جلد و 3000 صفحه - همزمان در ايران و مصر به چاپ رسيد - و همچنين تنظيم و تبوب مجموعه آثار استاد علامه طباطبائى(قدس سره) در 20 جلد و 5000 صفحه ـ كه به زودى چاپ مى‌شود ـ را دليلى بر عدم پذيرش پيشنهاد ما عنوان مى‌كردند.

... ولى سرانجام ما مجموعه مقالات مربوط به «فدائيان اسلام» و «شهيد نواب صفوى» را همزمان با مجموعه: «ديدارها و يادها» -درباره زندگى و آثار و مبارزات پنجاه شخصيت علمى، فرهنگى، سياسى ايران و بلاد اسلامى ديگر - جمع‌آورى و تنظيم كرديم و ايشان در مقابل عمل انجام‌شده‌اى قرار گرفتند و پيشنهاد ما را براى بررسى و ويرايش نهائى آن‌ها، پذيرفتند.
در اينجا يادآورى دو نكته ضرورى به نظر مى‌رسد: يكى آنكه در مجموعه حاضر، «سطور» و يا «فرازها»ى كوتاهى در بعضى از مقالات، تكرارى شده است كه با توجه به مدت زمان طولانى ـ تدريجى انتشار آنها - از نيم قرن پيش تا كنون - اين تكرار طبيعى و غيرقابل اجتناب و در مواردى براى تكميل موضوع بحث، يك ضرورت بوده است.

مثلاً نخستين مقاله‌اى كه به قلم استاد در نيم‌قرن پيش ـ سال 1378 هـ. ق ـ در مجله البعث الاسلامى» چاپ لكهنو ـ هند ـ ويژه حركت‌هاى اسلامى معاصر - به عربى منتشر شده، فرازهايى از مصاحبه يك برادر مسلمان پاكستانى، منتشره در مجله «المسلمون» - چاپ دمشق - نقل شده كه سال‌هاى بعد، متن كامل اين مصاحبه، توسط ايشان از همان مجله ترجمه و در روزنامه «اطلاعات» منتشر شده‌‌است...

نكته ديگر آنكه همه اين مقالات همانطور كه اشاره شد، به تدريج و پس از نشر در «اطلاعات» در هفته‌نامه «بعثت»، چاپ «قم» نيز درج و نقل شده و منبع و مدرك اصلى ما در جمع‌آورى و تنظيم كنونى آنها، همان هفته‌نامه بعثت است كه در اولين صفحه هر بحثى، شماره و تاريخ نشر آن، براى استفاده علاقمندان درج شده‌‌است...

در پايان از والد محترم سپاسگزارم كه بالاخره پيشنهاد اينجانب و دوستان «مركز بررسيهاى اسلامى - قم» را در اين زمينه پذيرفته و «ويرايش» و «تبويب» نهائى را هم خود به عهده گرفتند. اميدواريم كه پس از اين نيز ما را در گردآورى و چاپ ديگر آثارشان از جمله مجموعه «ديدارها و يادها»، «مصاحبه‌ها»، «گفتارها» - مجموعه سخنرانى‌ها در 25 كنفرانس محتلف در كشورهاى آسيائى، اروپائى، آفريقائى - و بعد: «نامه‌ها» و غيره!، يارى دهند كه هر كدام از اين مجموعه‌ها، در واقع نشان‌دهنده گوشه‌هائى از مسائل روز جهان اسلام و بخشى از تاريخ بازگو نشده حركت‌هاى اسلامى معاصر در ايران و جهان خواهد بود.
و ما توفيقى الاّ بالله، عليه توكلت و اليه انيب

سيد محمود خسروشاهى
مدير اجرائى مركز بررسيهاى اسلامى
قم: آذرماه 1384 ش - شوال‌المكرم 1426 هـ